Absolwent studiów inżynierskich przygotowany jest do samodzielnego wykonywania zadań w zakresie projektowania, budowy i eksploatacji obiektów inżynierskich w tym: stacji uzdatniania wód, oczyszczalni ścieków, sieci i instalacji wodno-kanalizacyjnych, grzewczych i gazowych oraz zakładów unieszkodliwiania odpadów. Posiada szeroką wiedzę o technologiach i zarządzaniu w zakresie ochrony środowiska oraz umiejętność rozwiązywania problemów projektowych i konstrukcyjnych w dziedzinie inżynierii sanitarnej z wykorzystaniem nowoczesnych technik komputerowych.
Absolwenci znają język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiadają umiejętność posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu kierunku studiów oraz potrafią obsługiwać programy komputerowe do projektowania, modelowania i symulacji.
Po ukończeniu studiów I stopnia i odbyciu stosownej praktyki Absolwenci mogą ubiegać się o uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w ograniczonym zakresie.
Absolwenci studiów inżynierskich na kierunku inżynieria środowiska przygotowani są do podjęcia studiów drugiego stopnia na kierunku Inżynieria środowiska w specjalnościach Inżynieria sanitarna lub Energetyka odnawialna.
Absolwenci mogą podjąć pracę w biurach projektowych, zakładach gospodarki komunalnej w tym w przedsiębiorstwach związanych z produkcją i dystrybucją wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, odbiorem i unieszkodliwianiem ścieków komunalnych, przetwarzaniem odpadów komunalnych, elektrociepłowniach, laboratoriach chemicznych, biologicznych i analiz środowiskowych oraz jednostkach samorządowych.
kierunek Inżynieria środowiska
Praktyka zawodowa na poszczególnych kierunkach realizowana jest zgodnie z opisem dostępnym w systemie SylabUZ: sylabuz.uz.zgora.pl
Absolwent przygotowany jest do samodzielnego wykonywania zadań z zakresu projektowania systemów, technologii i urządzeń do transportu i oczyszczania wody i ścieków, unieszkodliwiania i zagospodarowania odpadów komunalnych i przemysłowych, rozwiązywania problemów gospodarki wodno-ściekowej w zakładach przemysłowych oraz planowania i eksploatacji regionalnych i lokalnych systemów inżynierii środowiska.
Absolwent, obok podstawowej umiejętności metodologii projektowania, wykonawstwa i eksploatacji urządzeń inżynierii środowiska, dla różnorodnych potrzeb i w różnych skalach, posiada szeroką wiedzę z zakresu innych dziedzin nauki i techniki, które mają istotny wpływ na rozwój współczesnej inżynierii sanitarnej, stanu środowiska i warunków życia społeczeństwa.
Program dydaktyczny studiów obejmuje przedmioty, które powinny zapewnić absolwentowi ogólne wykształcenie uniwersyteckie, usystematyzowaną wiedzę z zakresu inżynierii i ochrony środowiska oraz szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną w wybranej specjalności. Celem studiów jest również wykształcenie umiejętności pracy zespołowej, komunikacji społecznej, rozwijanie przedsiębiorczości i odpowiedzialności. Absolwenci posiadają znajomość przynajmniej jednego języka obcego oraz potrafią obsługiwać komputer i z nim współpracować.
Absolwenci mogą podjąć pracę w biurach projektowych, przedsiębiorstwach zajmujących się wykonawstwem i/lub eksploatacją sieci i instalacji budowlanych, zakładach gospodarki komunalnej, jednostkach administracji państwowej i samorządowej, w specjalistycznych laboratoriach analiz środowiskowych, w firmach konsultingowych, w placówkach wdrożeniowych i naukowo-badawczych zajmujących się innowacyjnymi technologiami.
II stopień: Energetyka odnawialna:
II stopień: Inżynieria sanitarna:
Proszę zapoznać się z planami i programi studiów na stronie Działu Kształcenia UZ