uz-logo-pion-2.png

Zasady zaliczania semestru

Załącznik Nr 1 do uchwały Wydziałowej Rady ds. Kształcenia z dnia 27.05.2022 r.

 

 

REGULAMIN
ZALICZENIA SEMESTRU STUDIÓW

 

Na podstawie Regulaminu studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim – Uchwała Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego nr 478 z dnia 27.04.2022 r.

 §1 ZASADY OGÓLNE

 

  1. Okresem zaliczeniowym na studiach pierwszego i drugiego stopnia jest semestr, natomiast na jednolitych studiach magisterskich może być semestr lub rok akademicki.
  2. Student ma obowiązek uczestniczyć w zajęciach przewidzianych w planie studiów realizowanym przez studenta w danym semestrze.
  3. Student jest zobowiązany do zaliczenia wszystkich przedmiotów realizowanych w danym semestrze nie później niż do końca sesji egzaminacyjnej.
  4. Każdy rodzaj zajęć zaliczany jest odrębnie przez prowadzącego zajęcia, zgodnie z formą i zasadami przedstawionymi studentom na początku semestru. Zasady te i sposób zaliczenia mogą być zmienione w trakcie semestru, w porozumieniu ze studentami uczestniczącymi w zajęciach – informacja o zmianie zasad w formie pisemnej powinna być złożona w dziekanacie i podana w sylabusie.
  5. Warunkiem zaliczenia przedmiotu i uzyskania punktów ECTS za przedmiot, jest zaliczenie wszystkich zajęć wchodzących w skład tego przedmiotu.
  6. Ocenę z przedmiotu ustala i wpisuje do indeksu elektronicznego osoba odpowiedzialna za ten przedmiot na podstawie ocen i zaliczeń wszystkich zajęć wchodzących w skład tego przedmiotu oraz oceny z ewentualnego egzaminu, zgodnie z zasadami określonymi w sylabusie. Ocena końcowa z przedmiotu nie może być niższa od najniższej, ani wyższa od najwyższej z ocen z zajęć wchodzących w skład zaliczanego przedmiotu. Przy ustalaniu oceny pod uwagę bierze się także oceny negatywne uzyskane w toku egzaminowania.
  7. Zaliczenia zajęć dokonuje i wpisuje jego wynik prowadzący zajęcia przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej. W przypadku niemożności dokonania zaliczeń i wpisu przez prowadzącego zajęcia czynności tych dokonuje odpowiedzialny za przedmiot.
  8. Student ma prawo do poprawkowego zaliczenia zajęć w przypadku uzyskania oceny niedostatecznej lub wpisu niezal.
  9. W przypadku, kiedy program studiów przewiduje egzamin z przedmiotu, warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest uprzednie zaliczenie wskazanych w sylabusie form zajęć realizowanych w ramach danego przedmiotu.
  10. W przypadku niedostatecznej oceny z któregoś z rodzajów zajęć realizowanych w ramach przedmiotu, z którego jest przewidziany egzamin (przed pierwszym terminem egzaminu) prowadzący zajęcia powinien umożliwić studentowi przystąpienie do zaliczenia przed drugim terminem egzaminu z tego przedmiotu.
  11. Nieusprawiedliwione nieprzystąpienie do egzaminu, w tym również z powodu braku wymaganych zaliczeń, oznacza ocenę niedostateczną.
  12. Zasady usprawiedliwienia nieobecności na egzaminach określa Dziekan z uwzględnieniem postanowień § 17 Regulaminu Studiów. Student, który nie stawił się na egzaminie w ustalonym terminie przedstawia usprawiedliwienie w dziekanacie i powiadamia egzaminatora w ciągu trzech dni od daty egzaminu. W przypadku gdy stan zdrowia Studenta nie pozwala na osobiste poinformowanie egzaminatora o powodzie nie stawienia się na egzaminie, dopuszcza się przekazanie takiej informacji od osób trzecich. Podstawą usprawiedliwienia nieobecności jest w szczególności: zaświadczenie lekarskie, zaświadczenie o pobycie w szpitalu, wypis ze szpitala, zaświadczenie wystawione przez policję, prokuraturę lub sąd.
  13. Student, który zgłasza uzasadnione zastrzeżenia do oceny uzyskanej z egzaminu/zaliczenia, bądź do przebiegu egzaminu/zaliczenia, ma prawo w ciągu trzech dni roboczych złożyć do Dziekana wniosek o przeprowadzenie egzaminu/zaliczenia komisyjnego. W uzasadnionych przypadkach Dziekan może zarządzić egzamin/zaliczenie komisyjny, który powinien się odbyć nie później niż w terminie siedmiu dni roboczych od daty złożenia wniosku. Ustala się następujące zasady przeprowadzania zaliczenia komisyjnego i egzaminu komisyjnego:
  • skład komisji egzaminacyjnej ustala się wg §32 Regulaminu Studiów UZ;
  • zobowiązuje się egzaminatora do opracowania pytań/zakresu/zagadnień;
  • komisja ustala formę zaliczenia lub egzaminu;
  • łączny czas trwania zaliczenia lub egzaminu ustala Przewodniczący komisji;
  • o wyniku zaliczenia lub egzaminu decyduje większość głosów, zaś w przypadku równości głosów, głos Przewodniczącego.
  1. Dziekan w szczególnie uzasadnionych przypadkach może dopuścić studenta do egzaminu po sesji egzaminacyjnej, ale nie później niż dwa tygodnie po jej zakończeniu.
  2. Wydziałowa Rada ds. Kształcenia określa warunki oraz zasady przystąpienia do egzaminu w terminie innym niż ustalony w harmonogramie.
  3. Student jest zobowiązany do weryfikacji ocen wpisanych przez prowadzących zajęcia i egzaminatorów do indeksu elektronicznego.
  4. W przypadku, gdy w opinii Studenta wynik zaliczenia lub egzaminu wpisany do indeksu elektronicznego różni się od faktycznie uzyskanego, student może zgłosić zastrzeżenie drogą elektroniczną w terminie trzech dni od dnia wprowadzenia wyniku do indeksu elektronicznego.
  5. W przypadku stwierdzenia zasadności zastrzeżenia, prowadzący zajęcia lub egzaminator dokonuje poprawnego wpisu.
  6. Student może się przenieść na inny kierunek studiów na Uniwersytecie, ze studiów stacjonarnych na niestacjonarne, albo odwrotnie na warunkach określonych przez Wydziałową Radę ds. Kształcenia. Decyzję na wniosek studenta podejmuje Rektor.

 §2 WPIS WARUNKOWY ORAZ POWTARZANIE SEMESTRU

 

  1. Szczegółowe zasady i tryb warunkowego wpisu na następny semestr studiów, dalszego studiowania bez wpisu na kolejny semestr, powtarzania przedmiotu i powtarzania semestru na wniosek dziekana określa Wydziałowa Rada ds. Kształcenia.
  2. Jeśli Student nie zaliczył semestru studiów, Rektor, może udzielić wpisu warunkowego lub zezwolić na powtarzanie semestru studiów wyłącznie na wniosek studenta lub skreślić.
  3. Student, który przed rozpoczęciem semestru nie ma zaliczonych co najwyżej dwóch przedmiotów z wcześniejszych semestrów, w tym nie więcej niż pięć rodzajów zajęć wchodzących w skład tych przedmiotów, może ubiegać się o warunkowy wpis na semestr. Rektor podejmuje decyzję o warunkowym wpisie z zachowaniem następujących zasad:
    • wpis warunkowy jest możliwy w przypadku, gdy przedmiot nie jest kontynuowany na kolejnym semestrze, bądź gdy któryś z przedmiotów z semestrów wyższych nie wymaga zaliczenia przedmiotu z semestru niezaliczonego.
    • wpis warunkowy jest wpisem na cały semestr, w wyjątkowych przypadkach dopuszcza się przedłużenie wpisu warunkowego na kolejny semestr, jednak termin spełnienia warunków nie może być dłuższy niż jeden rok,
    • wpis warunkowy nakłada na studenta obowiązek powtórzenia niezaliczonych zajęć, w trybie określonym w § 38 Regulaminu Studiów UZ.
  1. Termin składania w dziekanacie WBAIS ww. wniosków reguluje Regulamin Studiów UZ 36 pkt.2

 §3 INDYWIDUALNA ORGANIZACJA STUDIÓW (IOS)

 

  1. Zgodnie z Regulaminem Studiów UZ (§ 18) student w uzasadnionych przypadkach może ubiegać się o indywidualną organizację studiów (I.O.S.). Do podania o I.O.S. należy dołączyć dokumenty potwierdzające sytuację, która uzasadnia przyznanie tego przywileju.
  2. Zgoda na I.O.S. nie polega na automatycznym zwolnieniu studenta z uczestnictwa w zajęciach i nie działa wstecz.
  3. Terminem rozpoczęcia I.O.S. z danego przedmiotu jest dzień uzyskania pisemnej zgody wykładowcy.
  4. Wyniki zaliczenia określa wykładowca i zapisuje je w Planie I.O.S. (wymagany zakres uczestnictwa w zajęciach, konsultacje, kolokwia, prace zaliczeniowe itp.).
  5. I.O.S. nie zwalnia studenta z obowiązku terminowego uzyskania zaliczeń i przystąpienia do egzaminów zgodnie z harmonogramem sesji.

 §4 PRACA  DYPLOMOWA

 

Zaliczenie pracy dyplomowej odbywa się według Zasad dyplomowania na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego (Uchwała Wydziałowej Rady ds. Kształcenia Nr 8 z dnia 27.05.2022 r.)

 §5 ZALICZENIE  PRAKTYK  STUDENCKICH

 

  1. W okresie studiów na kierunku o profilu praktycznym studentów obowiązuje odbycie i zaliczenie praktyk określonych planami studiów. W przypadku studiów na kierunku o profilu ogólnoakademickim – gdy program studiów przewiduje praktyki.
  2. Szczegółowe zasady organizowania, odbywania, nadzorowania i zaliczania obowiązkowych praktyk określa Wydziałowa Rada ds. Kształcenia w porozumieniu z Działem Dokumentacji Praktyk Studenckich.
  3. Zaliczenia praktyk dokonuje koordynator praktyk wyznaczony przez Dziekana.
  4. Wpis zaliczenia z praktyki należy uzyskać do końca sesji poprawkowej w semestrze, w którym jest przewidziana praktyka.
  5. Student, który w okresie studiów nie odbył wszystkich praktyk określonych planami studiów nie zostanie dopuszczony do egzaminu dyplomowego.

 

rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18