Szanowni Państwo,
od 29 września 2021 r. na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego ruszył program dedykowany uczniom szkół średnich, ale również studentom UZ, w tym przede wszystkim Naszego Wydziału, związany z działalnością Akademii Przyszłego Inżynieria i Akademii Przyszłego Architekta.
W ramach inicjatywy jaką jest Akademia organizowane są wydarzenia mające na celu zaktywizowanie młodzieży szkolnej poprzez serię wykładów, warsztatów i seminariów, których inicjatorem są wykładowcy Instytutów Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, Wydziału Mechanicznego, Wydziału Fizyki i Astronomii oraz Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki.
Promowana jest idea studiów inżynierskich, ściśle powiązanych z kierunkami technicznymi prowadzonymi na UZ. Uczniowie, a miejmy nadzieję przyszli studenci, mają możliwość zapoznania się z rozszerzonym programem nauczania kierowanym do szkół średnich, a także zdobycia praktycznych umiejętności w zakresie wiedzy inżynierskiej. Oznacza to, że w ramach Akademii Przyszłego Inżynieria i Akademii Przyszłego Architekta potencjalni kandydaci na studia na Uniwersytecie Zielonogórskim zapoznani zostają z podstawowymi pojęciami i problemami technicznymi w grupie tematycznej kierunków prowadzonych na Wydziałach lub odbywają serię zajęć praktycznych.
Wygłoszone w ubiegłych latach wykłady cieszyły się wysoką frekwencją i zainteresowaniem. Z tematyką spotkań tegorocznej Akademii, tj. Zaplanowanej w okresie od września 2023r. do czerwca 2024r., możecie się Państwo zapoznać na stronie https://wbais.uz.zgora.pl/wydzial/akademia-przyszlego-inzyniera/harmonogram-akademii
Zajęcia odbywały i odbywać się będą w formie zdalnej i stacjonarnej, wg Państwa potrzeb i oczekiwań. Odnotowane wyniki aktywności i zainteresowanie działalnością Akademii w latach ubiegłych, potwierdzają skuteczność decyzji dotyczącej uruchomienia tej idei.
Do udziału w pracach Akademii Przyszłego Inżyniera i Akademii Przyszłego Architekta zostali zaproszeni także prelegenci z różnych jednostek współpracujących z naszą Uczelnią, w tym przedstawiciele innych ośrodków naukowych, jednostek samorządu terytorialnego i otoczenia społeczno-gospodarczego.
Akademia w roku akademickim 2022/2023 zrealizowała również cykl szkoleń dedykowanych przede wszystkim naszym studentom. Były to zajęcia związane z praktycznym wykorzystaniem wiedzy w ramach tematów z zakresu technologii BIM, CityGML, zajęcia z wykorzystaniem oprogramowania ArchGIS, VSS, FME, zajęcia w zakresie realizacji części praktyk studenckich dot. nalotów bezzałogowymi statkami powietrznymi i inwentaryzacji obiektów budowlanych z wykorzystaniem chmur punków powstałych z nalotów dronowych, jak również skaningu naziemnego, pracy w chmurze, czy wreszcie zajęcia dot. Banku i Bazy Danych Statystycznych GUS. W roku akademickim 2022/2023 Akademia zrealizowała 78 spotkań, z około 1500 liczbą uczniów i studentów ogółem.
Biorąc pod uwagę powyższe, jak co roku zapraszam zatem Państwa bardzo serdecznie do uczestnictwa w kolejnej edycji Akademii, która rozpocznie swoją działalność pod koniec września 2023 r., wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2023/2024.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy. Będzie nam niezmiernie miło gościć Państwa uczniów na naszych zajęciach.
Na zgłoszenia uczestnictwa w pracach Akademii czekają nasi Koordynatorzy, którymi są:
w razie pytań lub wątpliwości proszę o kontakt bezpośredni – jestem do Państwa dyspozycji.
Dziekan
Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
dr hab. inż. Anna Bazan-Krzywoszańska, prof. UZ