CZAS TRWANIA: 4 dni
TERMIN ZAJĘĆ: maj/czerwiec 2022 r. (2 x czwartek - piątek)
OPŁATA ZA KURS: 1800 PLN
OGÓLNE ZASADY REKRUTACJI:
WYMAGANE DOKUMENTY:
Druk podania o przyjęcie na kurs (szkolenie okresowe) znajduje się na stronie:
www.brd.ib.uz.zgora.pl/do-pobrania-1.html
(w temacie wiadomości proszę wpisać: „AUDYTOR BRD – SO”)
TERMIN SKŁADANIA DOKUMENTÓW
Dokumenty można składać w terminie do 1 kwietnia 2022 r.
(Uwaga! o przyjęciu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń)
NUMER KONTA BANKOWEGO DO DOKONANIA WPŁAT
Opłatę za kurs należy wpłacać w terminie 19 - 29 kwietnia 2022 r. na konto:
BANK MILLENNIUM S.A. Nr konta: 88 1160 2202 0000 0000 6021 8954
W przypadku płatności na podstawie faktury proforma, niezbędne dane należy przesłać wraz ze zgłoszeniem drogą elektroniczną na adres brd@ib.uz.zgora.pl.
W tytule przelewu proszę wpisać:
„AUDYTOR BRD - SZKOLENIE OKRESOWE – IMIĘ I NAZWISKO”
Potwierdzenie dokonania przelewy należy przesłać drogą elektroniczną na adres: brd@ib.uz.zgora.pl.
DOKUMENTY PRZYJMUJE: brd@ib.uz.zgora.pl
PROGRAM KURSU
Zakres programowy kursu podany został w załączniku do niniejszej informacji. Zajęcia obejmują wykłady i ćwiczenia. Program jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 14 września 2012 r. w sprawie szkoleń oraz wzoru certyfikatu dla audytorów bezpieczeństwa ruchu drogowego. W czasie Kursu uczestnicy muszą samodzielnie sporządzić co najmniej dwa projekty audytów brd.
Po ukończeniu kursu uczestnicy otrzymają zaświadczenie odbycia szkolenia okresowego.
ORGANIZACJA ZAJĘĆ
Opiekę merytoryczną i naukową nad kursem dokształcającym sprawuje Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Czas trwania kursu obejmuje łącznie 35 godzin zajęć.
Termin zajęć: 12/13 maja, 2/3 czerwca 2022 r. (podane terminy mogą ulec zmianie).
Zajęcia odbywać się będą systemem zjazdów (czwartek - piątek).
Szczegółowy program zjazdów zostanie podany w późniejszym terminie.
Planuje się przeprowadzenia szkolenia w formie hybrydowej (stacjonarnie i zdalnie z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams). Każdy uczestnik musi dysponować komputerem z kamerą i mikrofonem oraz dostępem do Internetu.
CHARAKTERYSTYKA KURSU ORAZ SYLWETKA ABSOLWENTA
Celem kursu jest doskonalenie wiedzy słuchaczy w zakresie drogownictwa pod kątem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ma on m.in. na celu podniesienie umiejętności przeprowadzania audytów bezpieczeństwa ruchu drogowego, zarządzania bezpieczeństwem sieci drogowej i kontroli bezpieczeństwa ruchu drogowego wymaganych dyrektywą europejską nr 2008/96/WE wraz ze zmianami wprowadzonymi dyrektywą nr 2019/1936 oraz uzyskanie kwalifikacji pozwalających na przedłużenie certyfikatu na kolejne lata na wniosek
audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego po dostarczeniu potwierdzenia ukończenia szkolenia okresowego zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 14 września 2012 r. w sprawie szkoleń oraz wzoru certyfikatu dla audytorów bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Ukończenie kursu pozwoli absolwentom w lepszym wykorzystaniu wiedzy w zakresie przepisów prawnych, planowania, zarządzania oraz utrzymania dróg głównie pod kątem bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Do kogo adresowane: Osoby posiadające Certyfikat Audytora Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zainteresowane tematyką bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Brak ograniczeń w zakresie posiadanego wykształcenia.
Kwalifikacje po ukończeniu kursu: Wiedza na temat nowoczesnego, bezpiecznego drogownictwa. Ukończenie kursu daje możliwość zaawansowanego stosowania wiedzy w zakresie oceny projektów drogowych oraz odcinków dróg pod względem bezpieczeństwa
ruchu.
Kadra – Wykładowcy Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz zaproszeni specjaliści - specjalizujący się w branży drogowej z zakresu: planowania, projektowania, nadzoru, zarządzania, oceny brd oraz inżynierii ruchu.
KIEROWNIK KURSU:
dr inż. Artur Juszczyk
Adiunkt
tel. 697 730 483
e-mail: a.juszczyk@ib.uz.zgora.pl
Z-CA KIEROWNIKA KURSU:
prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski
Kierownik Zakładu Dróg Mostów i Kolei
tel. 603 97 44 17
e-mail: awysokowski@infra-kom.eu
AUDYTOR BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO
(SZKOLENIE OKRESOWE)
Autostrady i drogi ekspresowe
Uwarunkowania bezpieczeństwa ruchu drogowego w fazie projektu koncepcyjnego – położenie geograficzne, lokalizacja i typy węzłów, powiązanie z istniejącą siecią dróg, plan sytuacyjny, przekrój poprzeczny, profil podłużny, prędkość, ograniczenia ruchu i widoczności, dostępność dla środków publicznego transportu zbiorowego, skrzyżowania z liniami kolejowymi, urządzenia ochrony środowiska.
Uwarunkowania bezpieczeństwa ruchu drogowego w fazie projektu szczegółowego – oznakowanie pionowe i poziome, oświetlenie drogi i węzłów, urządzenia i obiekty w pasie drogowym, zagospodarowanie terenów przyległych do drogi, uczestnicy ruchu drogowego.
Specyfika audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego w fazie przygotowania do użytkowania i użytkowania typowe błędy rozwiązań spotykanych w praktyce.
Nowe elementy wiedzy i doświadczeń z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego w odniesieniu do autostrad i dróg ekspresowych.
Praca własna obejmująca wykonanie audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego odcinka drogi ekspresowej lub autostrady wraz z węzłem.
Prezentacja prac własnych w ramach zajęć seminaryjnych.
Wykład 2h, Ćwiczenia 7h
Drogi poza terenem zabudowy
Uwarunkowania bezpieczeństwa ruchu drogowego w fazie projektu koncepcyjnego – położenie geograficzne, lokalizacja i rodzaj skrzyżowań, powiązanie z istniejącą siecią dróg, plan sytuacyjny, przekrój poprzeczny, profil podłużny, prędkość, ograniczenia ruchu i widoczności, dostępność dla środków publicznego transportu zbiorowego, skrzyżowania z liniami kolejowymi, urządzenia ochrony środowiska.
Uwarunkowania bezpieczeństwa ruchu drogowego w fazie projektu szczegółowego – oznakowanie pionowe i poziome, oświetlenie drogi i skrzyżowań, zagospodarowanie terenów przyległych do drogi, uczestnicy ruchu drogowego.
Typowe błędy rozwiązań spotykanych w praktyce. Nowe elementy wiedzy i doświadczeń z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego
w odniesieniu do dróg poza terenem zabudowy. Praca własna obejmująca wykonanie audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego odcinka drogi poza terenem zabudowy.
prezentacja prac własnych w ramach zajęć seminaryjnych.
Wykład 2h, Ćwiczenia 7h
Drogi w terenie zabudowy
Specyfika uwarunkowań bezpieczeństwa ruchu drogowego na odcinkach dróg w terenie zabudowy identyfikowana na podstawie analiz danych o wypadkach.
Wymagania bezpieczeństwa ruchu drogowego przy kształtowaniu odcinków dróg w terenie zabudowy – lokalizacja i rodzaj skrzyżowań, powiązanie z istniejącą siecią dróg, plan sytuacyjny, przekrój poprzeczny, profil podłużny, prędkość, ograniczenia ruchu i widoczności, dostępność dla środków publicznego transportu zbiorowego, skrzyżowania z liniami kolejowymi, urządzenia sterowania ruchem drogowym, urządzenia ochrony środowiska, oznakowanie pionowe i poziome i ich widoczność, sygnalizacja świetlna, oświetlenie ulicy i skrzyżowań, urządzenia i obiekty w pasie drogowym, zagospodarowanie terenów przyległych do drogi, stan nawierzchni, uczestnicy ruchu drogowego – przykłady rozwiązań. Typowe błędy rozwiązań i ich przyczyny.
Nowe elementy wiedzy i doświadczeń z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego w odniesieniu do dróg w terenie zabudowy.
Praca własna obejmująca wykonanie audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego odcinka drogi w terenie zabudowy.
Prezentacja prac własnych w ramach zajęć seminaryjnych.
Wykład 4h, Ćwiczenia 10h
Zagadnienia praktyczne audytu brd
Przykłady wykonanych audytów bezpieczeństwa ruchu drogowego specyficznych elementów infrastruktury.
KIEROWNIK KURSU:
dr inż. Artur Juszczyk
Adiunkt
tel. 697 730 483
e-mail: a.juszczyk@ib.uz.zgora.pl
Z-CA KIEROWNIKA KURSU:
prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski
Kierownik Zakładu Dróg Mostów i Kolei
tel. 603 97 44 17
e-mail: awysokowski@infra-kom.eu