Program
Dnia Otwartego Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UZ
Link do formularza zgłoszeniowego: https://webapps.uz.zgora.pl/dni_otwarte/index.php?/Main
PROGRAM
INSTYTUT ARCHITEKTURY I URBANISTYKI
budynek A8 UZ
WYKŁAD:
Wojny uliczne + wirtualna urbanistyka - prof. dr hab. inż. arch. Waldemar Marzęcki (wykład podwójny-łączony,)
Pierwsza część wykładu przybliży problemy współczesnego planowania miast oraz przyczyny powstawania chaosu urbanistycznego na przykładzie podmiejskiej Szczecińskiej dzielnicy mieszkaniowej. Cześć druga omówi sposoby oraz metody zapobiegania nadmiernej urbanizacji, prowadzącej do dysproporcji krajobrazu i przestrzeni, a także przedstawia wyniki przeprowadzonych badań zespołu naukowego „Cyberurbanistyka”. Wyniki badań mają uświadomić słuchaczy, iż istnieje inna, alternatywna możliwość opisywania realnej, otaczającej nas przestrzeni, a dzięki cyfrowej formie, można prowadzić badania, które w tradycyjny sposób były by niewykonalne.
WARSZTATY:
W1. Inwentaryzacja i projektowanie – mgr inż. arch. Konrad Bajor
Zajęcia polegają na przeprowadzeniu inwentaryzacji wybranego istniejącego pomieszczenia, przestrzeni, budynku (miejsca). Następnie wyniki pomiarów zostaną naniesione do programów,
w których dalej będzie możliwość zaprojektowania wybranego miejsca poprzez przebudowy, zmiany układów, wykończenia oraz umeblowania.
W2. Projektowanie 3d – Klaudia Ryś, Aleksandra Wierzbicka
Wirtualne projektowanie budynku lub pomieszczenia za pomocą narzędzi Archicad i Revit. Warsztaty mają za zadanie pokazanie możliwości współczesnego projektowania w czasie rzeczywistym. Przenoszenie płaskiego rysunku/układu do trójwymiarowych wizualizacji.
W3. Jak zbudować przestrzeń za pomocą koloru - warsztaty malarskie - dr Małgorzata CzerniawskaWarsztaty malarskie, polegające na stworzeniu własnej kompozycji malarskiej za pomocą kolorów. (płótno + farby akrylowe).
W4. Marschmollow challenge – mgr inż. arch. Adrianna Jasiak
Warsztaty/zabawa drużynowa na czas, polegająca na budowaniu jak najwyższej wieży zbudowanej
z makaronu spaghetti, nitki oraz taśmy klejącej. Wieża finalnie musi utrzymać na szczycie piankę merschmollow.
W5. Budowanie mostu z patyczków - mgr inż. arch. Jarosław Piesik
Warsztaty drużynowe, na czas. Zadanie polegać będzie na budowaniu mostów z ograniczonej ilości materiałów (drewnianych patyczków do lodów). Most będzie musi posiadać odpowiednią długość, konstrukcję pozwalającą. Zwycięża drużyna której most uniesie największy ciężar.
W6. Budowanie drużynowo różnych figur z ludzi - mgr inż. arch. Wiktor Bosowski
Czas trwania: 30min, sala: w zależności od zgłoszonych osób
Tworzenie układów i figur za pomocą własnych ciał, w grupach na czas, trzymając się za ręce i nie puszczając, bez użycia dodatkowych atrybutów.
INSTYTUT BUDOWNICTWA
budynek A8 UZ
WYKŁADY:
1. Budownictwo w obliczu globalnego ocieplenia – projektowanie budynków przyjaznych człowiekowi i środowisku - dr hab. inż. Anna Staszczuk, prof. UZ
W ramach wykładu zostaną zaprezentowane zagadnienia odnoszące się do aktualnego problemu zmian klimatycznych, ich wpływu na środowisko i związaną z tym konieczność projektowania budynków charakteryzujących się racjonalnym wykorzystaniem zasobów naturalnych i energii, a także poprawnym mikroklimatem wnętrz. Przedstawione zostaną ciekawe wyniki badań przeprowadzonych w budynkach eksperymentalnych znajdujących się w Parku Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego w Nowym Kisielinie.
2. Nowoczesne rozwiązania komunikacyjne i przyjazne środowisku tendencje rozwojowe - prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski
WARSZTATY:
W1. Mechanika eksperymentalna materiałów i konstrukcji - dr inż. Tomasz Socha, dr inż. Arkadiusz Denisiewicz, dr inż. Krzysztof Kula
Zaprezentowane w praktyce zostaną podstawowe próby wytrzymałościowe materiałów budowlanych (rozciąganie stali, ściskanie betonu), filmy i zdjęcia z wielu badań prowadzonych w ciągu ostatnich lat w laboratorium IB UZ oraz elastooptyczna metoda wizualizacji naprężeń.
W2. Czy budynek chodzi do doktora? - dr. inż. Paweł Urbański
Warsztaty poświęcone metodom diagnostyki budynku. W trakcie warsztatów przedstawione zostaną rodzaje metod oceny stanu technicznego budynków, powody i przyczyny ich realizacji jak również konsekwencje (skutki) wynikające z faktu zaniedbania profilaktyki budynku.
W3. Beton jako materiał budowlany. Metoda sklerometryczna badania wytrzymałości betonu młotkiem Schmidta - dr inż. Elżbieta Grochowska
Prezentacja ma na celu zapoznanie słuchaczy z betonem jako materiałem budowlanym, który po wykonaniu musi osiągnąć projektowaną wytrzymałość. Omówienie metod badania wytrzymałości betonu na ściskanie metodami nieniszczącymi a w szczególności metodą sklerometryczną – badanie młotkiem Schmidta, prezentacja przebiegu badania i interpretacja otrzymanych wyników badania.
W4. Sprzęt geodezyjny stosowany w pomiarach inżynierskich - dr inż. Sławomir Gibowski
Pokazu sprzętu geodezyjnego wykorzystywanego w nauczaniu na kierunku BUDOWNICTWO.
W5. Zobaczyć niewidzialne - dr inż. Krystyna Urbańska , dr inż. Anna Kucharczyk-Biedniak
Wykorzystanie kamery i telefonu w pomiarach przemieszczeń elementów konstrukcyjnych. Obserwacje kolorowych map naprężeń. Gdzie ucieka ciepło z budynku?
W6. Modelowanie 3D konstrukcji stalowych - dr inż. Paweł Błażejewski
Pokaz poświęcony modelowaniu 3D konstrukcji stalowych przy wykorzystaniu jednego z najbardziej zaawansowanych narzędzi BIM.
W7. Materiały budowlane - dr inż. Bartosz Michalak
Podczas warsztatów z materiałów budowlanych studenci zapoznają się z wyposażeniem pracowni technologii betonu, spoiwami budowlanymi oraz samodzielnie wykonają zaprawę cementową według procedury przewidzianej w normie PN-EN-196-1 "Badanie wytrzymałości cementu".
W8. Metale w budownictwie - dr inż. Joanna Kaliszuk
Przykłady realizacji - Badania wytrzymałościowe na przykładzie próby udarności.
Stoisko Studentów kierunku budownictwo oraz Koła Naukowego „Nowocześni Budowlańcy” zapewnia:
INSTYTUT INŻYNIERII ŚRODOWISKA
budynek A12 UZ
WYKŁAD:
Miasta przyszłości w świetle ustaleń COP - dr hab. inż. Andrzej Greinert, prof. UZ
Miasta są podstawowym elementem osadnictwa XXI w. Już 55% ludności świata żyje w miastach,
a udział ten zwiększy się do 68% w 2050 r. Znajduje to odzwierciedlenie w dokumentach organizacji światowych jak ONZ, czy europejskich jak KE i RE. Na różnych szczeblach wprowadzane są polityki pro-ekologiczne będące reakcją wobec obserwowanych zmian klimatu. Od ponad dekady miasta są istotnym elementem tych polityk. W wykładzie zostaną ukazane elementy regulacji prawnych, strategii rozwoju oraz realizacje z nich wynikające na terenach miejskich. W zakresie tych ostatnich odpowiem na pytanie, czy zazielenienie miast jest koniecznością, czy może tereny takie są darmozjadami zajmującymi niepotrzebnie kosztowne miejsce.
WARSZTATY:
W1. Odpady jako źródło energii - dr inż. Monika Suchowska-Kisielewicz
Uczestnicy warsztatu zapoznają się z zagadnieniami produkcji energii z odpadów komunalnych
i rolnych w procesie fermentacji oraz stosując program symulacyjny SYMBIO określą wielkość produkcji energii z różnych mieszanin odpadów.
W2. Ciekawe reakcje chemiczne - dr hab. Izabela Krupińska, prof. UZ, dr inż. Anita Jakubaszek
Jak zrobić sztuczną krew, wywołać erupcję wulkanu, zamienić wino w wodę ? - warsztaty w pracowni chemicznej.
W3. Tajemnice gleby - dr inż. Jakub Kostecki
Czy na całym świecie jest ta sama gleba? Jakie tajemnice kryją mapy... glebowe? Jakie są różnice między piaskiem i gliną? Czy w glebach są sole? - warsztaty w pracowni gleby.
W4. Dawno, dawno temu, 360 mln lat temu - dr inż. Róża Wasylewicz
Uczestnicy warsztatów zapoznają się z zagadnieniem powstawia węgla, ropy oraz diamentów - warsztaty w pracowni geologicznej.
W5. Termoenergia - dr inż. Marta Gortych
Magazynowanie energii z wykorzystaniem Phase Chanage Materials, termowizja przemian cieplnych - warsztaty w laboratorium termodynamiki.
W6. Grzyby pleśniowe - straszny współlokator? - dr inż. Katarzyna Łuszczyńska
Czy grzyby pleśniowe w budynkach są szkodliwe, co to jest biodeterioracja materiałów technicznych, czy z grzybami pleśniowymi można mieszkać? - warsztaty w pracowni mikrobiologicznej.
W7. Mobilne warsztaty branżowe na parkingu przed budynkiem A-12 - dr inż. Marzena Jasiewicz
Systemy mocowań firma NICZUK oraz Systemy KAN therm - KANTRAK próba szczelności.
W8. Lanie wody - mgr inż. Katarzyna Kubiszyn
Podczas warsztatów uczniowie poznają laboratoryjne metody określania współczynnika filtracji – warsztaty w pracowni gleby.
W9. Grohe
Warsztaty instalacyjno-sanitarne z zakresu najnowszych rozwiązań armatury i urządzeń wodno-kanalizacyjnych w specjalistycznym laboratorium Grohe.