DZIEŃ OTWARTY UNIWERSYTETU ZIELONOGÓRSKIEGO cieszył się ogromnym zainteresowaniem, uczestniczyło w nim ponad 1600 osób z ponad 50 szkół z całego województwa lubuskiego i województw dolnośląskiego oraz wielkopolskiego. Uczniowie wzięli udział w pokazach i prezentacjach.
WYDZIAŁ BUDOWNICTWA, ARCHITEKTURY I INŻYNIERII ŚRODOWISKA przedstawił prezentację nowoczesnego projektowania – energooszczędnego i ekonomicznego. Były konkursy i pokazy i informacje o prowadzonych na Wydziale kierunkach – architekturze, budownictwie, energetyce, geoinformatyce i technikach satelitarnych, inteligentnych systemach miejskich oraz inżynierii środowiska.
W tym dniu informacje o kierunkach studiów przedstawiali dr inż. Marta Gortych – prodziekan WBAIS, dr inż. Krystyna Urbańska, dr inż. Anna Staszczuk, prof. UZ, mgr inż. Anna Kucharczyk-Biedniak z Instytutu Budownictwa, dr inż. Marzena Jasiewicz, dr inż. Grzegorz Kobyłecki z Instytutu Inżynierii Środowiska oraz mgr inż. arch. Michał Golański, mgr inż. arch. Agnieszka Wierzbicka z Instytutu Architektury i Urbanistyki.
Podczas Dnia Otwartego UZ dwa Studenckie Koła Naukowe działające na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska prezentowały swoje zainteresowania i zakres realizowanych prac.
STUDENCKIE KOŁO NAUKOWE NOWOCZEŚNI BUDOWLAŃCY zrzeszające studentów kierunku BUDOWNICTWO na swoim stoisku podczas Dnia Otwartego UZ zapoznawali przybyłych uczniów z popularnymi materiałami budowlanymi stosowanymi przy wznoszeniu współczesnych obiektów oraz spróbować swoich sił w konkursie na ich rozpoznawanie. Dla zwycięzców przewidziane były ciekawe nagrody. Kolejną atrakcją prezentowaną przez KN Nowocześni Budowlańcy była możliwość zbudowania budowli z klocków yenga oraz normowych beleczek betonowych - tutaj najciekawsze prace również zostały nagrodzone przez studentki reprezentujące kierunek budownictwo - Aleksandrę Walenciak, Agatę Kurowską oraz Agnieszkę Kowalczyk. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz nowoczesnych zestawów służących do diagnostyki obiektów budowlanych, których zastosowanie było w przejrzysty sposób tłumaczone przez studentki oraz opiekuna koła dra inż. Bartosza Michalaka. Pokazany został zestaw służący do badania zawilgocenia materiałów budowlanych nieinwazyjną metodą dielektryczną, polegającą na badaniu różnicy potencjału elektrycznego w materiale zawilgoconym, względem materiału suchego oraz zestaw wykorzystujący metodą karbidową. Polega ona na pomiarze ciśnienia reakcji karbidu z wodą zawartą w materiale, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne określenie wilgotności. Zaprezentowano też zestaw do badania zasolenia materiałów budowlanych, który pozwala określić zawartość chlorków, siarczanów oraz azotanów w badanej strukturze. Maturzyści z ciekawością przyglądali się również pokazowi elektronicznego młotka Schmidta. Jest to tzw. metoda sklerometryczna, dzięki której możliwe jest nieinwazyjne określenie wytrzymałości betonu lub elementów murów już istniejących konstrukcji budowlanych.
Warto wspomnieć, że maturzyści byli bardzo zainteresowani charakterem studiów technicznych, specyfiką prezentowanego kierunku budownictwo oraz tym co odbywa się po zajęciach, czyli szeroko pojętym życiem studenckim. Nasze studentki swobodnie odpowiadały na wszelkie pytania korzystając ze swoich doświadczeń i zachęcały do studiowania budownictwa w Zielonej Górze.
KOŁO NAUKOWE „ARCHITEKTURA W PRZESTRZENI ZRÓWNOWAŻONEJ” zrzeszające studentów kierunku Architektura wspierane przez Dyrekcję i Wykładowców z Instytutu AIU WBAIŚ UZ oraz opiekunów (dr inż. arch. Justynę Juchimiuk i mgr inż. arch. Michała Golańskiego) w ramach własnego stoiska przygotowali dla odwiedzających liczne pokazy, konkursy, prezentacje, warsztaty, wystawę posterów nt. projektowania proekologicznego i zastosowania odnawialnych źródeł energii – OZE, realizacji wybranych celów rozwoju zrównoważonego w architekturze i urbanistyce, projektowania parametrycznego i uniwersalnego oraz możliwości wykorzystania technologii drewna klejonego krzyżowo- CLT oraz druku 3D dla budynków. Na stoisku KN APZ można było także zapoznać się
z animacjami studenckich opracowań projektowych i dyplomowych, prezentacjami i raportami ze zrealizowanych działań projektowo-warsztatowo-budowlanych w ramach m.in.: Letnich i Jesiennych Szkół Architektury – Krzywa, Nowogród Bobrzański, Pasterka, Wójtowice oraz projektów dot. ZazieleniaMY WBAiIŚ UZ i atriów w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze, struktur tensegrytycznych i przekryć parametrycznych, posteru z debaty oksfordzkiej „Las w Mieście, Miasto w Lesie”(w ramach współpracy z Lasami Państwowymi) a także obejrzeć zdjęcia z realizacji i makiety Eksperymentalnego Eko-Habitatu dla osób wykluczonych, samotnych matek z dziećmi, w zabudowie atrialnej i samodzielnie wykonać model takiego domu czy całego proekologicznego osiedla (współpraca dr P. Sobierajewicz).
Specjalnie na stoisko koła naukowego „APZ” podczas Dnia Otwartego UZ zaprojektowano i zrealizowano podczas działań warsztatowych - strukturę parametryczną z papieru #ARCHIskrzydła i wielkogabarytową literę „A” – jak kierunek #ArchitekturaUZ, które łącznie posłużyły jako scenografia podczas sesji fotograficznej dla odwiedzających. Sesji towarzyszył również archi-foto-konkurs na najoryginalniejsze zdjęcie wykonane podczas Dnia Otwartego UZ, w otoczeniu przygotowanej scenografii, które to zdjęcie odwiedzający umieszczali w mediach społecznościowych, a które będą prezentowane w formie wydruku wielkoformatowego (we współpracy z arch. A. Wierzbicką), podczas kolejnego wydarzenia koła naukowego pt. #NocArchitekturyUZ. #ArchitekturaUZuskrzydla, przyciąga i wzbudza pozytywne emocje - czego dowodem było zainteresowanie i odwiedziny stoiska KN „APZ” przez młodzieży i ich opiekunów także władz uczelni, wydziałów, instytutów i kół naukowych. Ponadto scenografia zainteresowała także lancetogłowa mlecznego o imieniu „Rose” z Koła Naukowego Biologów WNB UZ oraz orła maskotkę uczelni #OrzełUZ, który dostał „podwójnych skrzydeł”, tym razem o bardziej złożonej formie architektonicznej - kształtowanej parametrycznie z większą rozpiętością do lotu : - )! Kolejną propozycją oferowaną przez KN APZ był tor do minigolfa z zaprojektowanymi i wykonanymi poprzez studentów prototypami struktur przestrzennych w formie przeszkód, jako efektu współpracy przy zadaniu „Design thinking - od projektu do wdrożenia” (w ramach współpracy arch. Agatą Stępińską- Kaczmarek /IAIU i gozzle.pl). Można było także wziąć udział w archi-konkursach oraz poznać miejsca, które odwiedzali studenci z koła w ramach cyklicznych wyjazdów ArchiTour z KN APZ- krajopoznawczo m.in.: Warszawa, Wrocław, Szczecin, Kraków, Poznań, Gubin, Żary-Złotnik (współpraca dr B. Bielenis-Kopec, dr P. Sobierajewicz, arch. W. Bosowski), Katowice – World Urban Forum WUF z KN APZ, i tych zagranicznych- Niemcy, Cottbus (współpraca dr A. Staszczuk IB i dr M. Gortych IIŚ) i Guben. W przygotowanie i realizację stoiska KN APZ w ramach Dnia Otwartego UZ zaangażowała się duża grupa studentek i studentów kierunku których tu nie sposób wymienić , a za ich zaangażowanie i entuzjazm do dzielenia się doświadczeniami studiowania na kierunku architektura- bardzo dziękujemy!
Stoiska – wydziałowe wspólne dla trzech instytutów WBAIŚ: Instytutu Architektury i Urbanistyki, Instytutu Budownictwa i Inżynierii Środowiska oraz koła naukowego Nowoczesnych Budowlańców i Architektury w Przestrzeni Zurbanizowanej cieszyły się zainteresowaniem odwiedzających.
Wszystkim obecnym i zaangażowanym w to wydarzenie serdecznie dziękujemy i zapraszamy do zapoznania się z relacjami na https://www.facebook.com/wbaisuz , https://www.facebook.com/kolonaukoweAPZ , https://www.facebook.com/instytutbudownictwauz , https://www.facebook.com/InstytutArchitekturyiUrbanistykiUZ/ i oczywiście do studiowania oraz aplikowania na kierunki oferowane przez WBAiIS UZ – www.rekrutacja.uz.zgora.pl.
Autorzy: dr inż. Marta Gortych, dr inż. arch. Justyna Juchimiuk, dr inż. arch. Michał Golański, dr inż. Bartosz Michalak