uz-logo-pion-2.png

Aktualności

Relacja z SatGisPlan2023

27.02.2023
Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Szanowni Państwo,

W dniu 22 lutego 2023 roku odbyło się wydarzenie SatGisPlan_2023 zorganizowane przez Wydział Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. Wydarzenie to miało miejsce w budynku Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii, należącym do Parku Naukowo Technicznego UZ Sp. z o.o. w Nowym Kisielinie.

Celem SatGisPlan_2023 było zaprezentowanie potencjału oraz wyników prac dyplomowych Absolwentów kierunku Geoinformatyka i techniki satelitarne (GITS), realizowanego na Wydziale Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska UZ, przy współudziale pracowników Wydziału Fizyki i Astronomii oraz Wydziału Informatyki i Elektrotechniki i Automatyki. Kierunek GITS objęty jest patronatem stałym Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak.

Zgodnie z założeniem organizatorów, wydarzenie adresowane było do przedstawicieli administracji, jednostek otoczenia społeczno – gospodarczego, środowiska naukowego oraz nauczycieli i uczniów szkół średnich.

received_110906308599393.jpeg            received_567752881986160.jpeg

   received_906523647059707.jpeg            received_724464985935224.jpeg

Dr hab. inż. Andrzej Pieczyński, prof. UZ – Prorektor ds. Rozwoju i Finansów Uniwersytetu Zielonogórskiego rozpoczął wydarzenie podkreślając iż wydarzenie SatGisPlan 2023 stanowi element promocji nowego kierunku, jakim jest GITS. Zaznaczył również, że kierunek GITS jest ważny dla naszego otoczenia społeczno – gospodarczego, dla administracji samorządowej i rządowej głównie ze względu na fakt, iż łączy on nowoczesną informatykę poszerzoną o elementy przetwarzania danych i sztuczną inteligencję z wykorzystaniem technik satelitarnych jak i technologii kosmicznych.

Następnie p. Łukasz Pabierowski – Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego zaznaczył w swoim wystąpieniu, że GITS doskonale wpisuje się w potrzeby województwa lubuskiego w zakresie inteligentnych specjalizacji.  Wydarzenie jest też sposobem na to, aby zachęcić młodych ludzi do studiowania na Uniwersytecie Zielonogórskim, a w konsekwencji i do rozwijania działalności gospodarczej w naszym regionie.

dsc_3459r.jpg   dsc_3463r.jpg  dsc_3466r.jpg

Wprowadzenia w tematykę prac Absolwentów kierunku GITS dokonali: prof. dr hab. Marek Banaszkiewicz, reprezentujący Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz prof. dr hab. Katarzyna Dąbrowska – Zielińska – Kierownik Centrum Teledetekcji w Instytucie Kartografii i Geodezji w Warszawie.

Podczas dwóch pierwszych paneli wydarzenia swoje prace zaprezentowali Absolwenci kierunku GITS wskazując na trzy główne tematy związanych z: problematyką technologii satelitarnej (Sat), zagadnieniami z zakresu geoinformatyki (Gis) oraz planowania przestrzennego (Plan). Całość (SatGisPlan) stanowiła przegląd zagadnień poruszanych w pracach dyplomowych studentów studiów stacjonarnych pierwszego stopnia (inżynierskich). W sumie prelegenci zaprezentowali osiem prac, których zadaniem było przybliżenie zagadnień z zakresu geoinformatyki i technik satelitarnych, jako odpowiedzi na pytanie, jakie są możliwości wykorzystania wiedzy i umiejętności z ww. zakresu na dzisiejszym rynku pracy w związku z wszechobecną cyfryzacją.

dsc_3482r.jpg

received_3560992177475224.jpeg

Wystąpienia zwieńczył panel dyskusyjny w którym wzięli udział eksperci dziedziny jakimi są prof. dr ha. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska, kierująca Centrum Teledetekcji w Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie; Marek Cebula – Burmistrz Krosna Odrzańskiego oraz Krzysztof Burda - Prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.

received_5529274820510342-1.jpeg

Przedstawiamy fotorelacje z konferencji SatGisPlan 2023.
rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18