13 grudnia 2023 r. na Wydziale Budownictwa Architektury
i Urbanistyki odbyły się wykłady gościnne, dedykowane studentom 21ARCH-SJ, 22ARCH-SJ, 31ARCH-SP oraz 11ARCH-SD:
arch. Marino Zancanella „Prezentacja Laboratorium Wenecja 2024”
dr inż. arch. Ada Nawrocka "HIGH LINE – Nowy Jork i wykorzystanie transferu praw powietrznych"
dr Beata Fertała-Harlender "Osnowa - wątek jako znak i znaczenie"
- wykład połączony z wystawą, która potrwa do 8 stycznia 2024 r.
PALIMPSESTY PRZESTRZENI - OSNOWY I WĄTKU
Autor: BEATA FERTAŁA-HARLENDER
Tytuł: OSNOWA-WĄTEK JAKO ZNAK I ZNACZENIE.
Format: 3x 3mx6 m
Technika: instalacja-wydruk na tkaninie
OPIS PRACY:
Koncentrując się na strukturze płótna, utworzonego z dwóch nitek osnowy i wątku, które przeplatają się pod kątem prostym, poprzez proces naruszenia płaszczyzny obrazu uwidaczniam osnowę-linię pionu i wątek-linię poziomu. W wyniku tego naruszenia pojawiała się przestrzeń za obrazem, na której pojawił się cień. Cień, będący obrazem obrazu, w zależności od światła wyraźny lub nieostry. Obecność kształtu cienia związana jest zawsze z kierunkiem osnowy i wątku, czyli kierunkiem pionowym lub poziomym. Wyeksponowany cień stał się drogą poszukiwania.
Praca składa się z trzech flag, wydruków wielkoformatowych na tkaninie transparentnej, zawieszonych w przestrzeni jedna za drugą. Nałożone na siebie dwie siatki wątków i osnów będące cieniem obrazów tworzą nowe układy, których autorka wyodrębnia fragmenty wątków i osnów, które stały się nowymi znakami, o nowym znaczeniu…
Beata Fertała-Harlender urodzona w Poznaniu, studiowała w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, w której w 1996 r. obroniła dyplom, a w 2016 r. uzyskała stopień doktora sztuki w dyscyplinie sztuki piękne. Prezentowała prace na 41 wystawach indywidualnych i 48 zbiorowych w kraju i za granicą. Kuratorka 30 wystaw w tym 5 międzynarodowych. Zrealizowała 18 scenografii teatralnych.
Działalność twórcza obejmuje sztuki wizualne, scenografię, wystawiennictwo, projektowanie.