uz-logo-pion-2.png

Aktualności

Wernisaż wystawy i wykład otwarty prof. W. Marzęckiego z IAiU UZ

13.04.2023
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

23_04_wystawa_wmarzecki_a3_small.jpg

Recenzenci wystawy:

Prof. dr hab. Marian Stępak
| Uniwersytet Mikołaja Kopernika | Wydział Sztuk Pięknych | Katedra Intermediów
dr hab. Tomasz Matusewicz, prof. PP
| Politechnika Poznańska | Wydział Architektury | Instytut Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego

Biogram i dorobek fotograficzny autora: plik PDF

Organizatorzy: Instytut Architektury i Urbanistyki
Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UZ
Galeria Instytutu Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego
Pracownia Projektowania Urbanistycznego i Planowania Przestrzennego IAiU WBAiIŚ UZ
Pracownia Architektury Mieszkaniowej i Usługowej IAiU WBAiIŚ UZ
Współpraca: Koło Naukowe „Architektura w Przestrzeni Zrównoważonej”

Patronat medialny: Akademickie Radio Index Uniwersytetu Zielonogórskiego, wZielonej.pl

 

AUTORSKI OPIS WYSTAWY
„Kłopoty z historią – czyli żegnaj pałacu”

Bezspornie Pałac Kultury i Nauki został wzniesiony z pobudek politycznych, z inicjatywy Józefa Stalina jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”.
Ten niemal 70 letni obiekt odgrywał jednak w życiu Warszawy i całej Polski dość niejednoznaczną rolę. Z jednej strony gościł w swoich murach kolejne zjazdy PZPR a równocześnie w 1967 r. w samym środku siermiężnego socjalizmu w Sali Kongresowej wystąpił legendarny zespół Rolling Stones – jeden z symboli obcej wówczas ideologicznie kultury zachodu. To tu również szeroko otworzyły się wrota komunistycznej cenzury dla światowego jazzu za sprawą Jazz Jamboree, jednego z najstarszych festiwali jazzowych w Europie. W Pałacu Kultury i Nauki kwitły różnego rodzaju eksperymenty artystyczne na czele z awangardowym Teatrem Studio Józefa Szajny. Tu też, jak na ironię losu, rozwiązano PZPR wyprowadzając z naszego życia jej sztandar. Obecnie najprawdopodobniej nie zważając na jego polityczną przeszłość, rzesze obcokrajowców i rodaków zwiedzają budynek i okupują monumentalne zaprojektowane otoczenia pałacu. Młodzi ludzie postrzegają ten obiekt przez pryzmat muzeów, kin czy teatrów (istniejących od początku jego komunistycznego rodowodu). Jak to bywa ze zjawiskami wyrazistymi – jedni doprowadzili do wpisania tego budynku do rejestru zabytków inni chcą ten ogromny obiekt zburzyć na wieczną niepamięć.
Ja jednak tą wystawą pragnę przyczynić się do refleksji nad obecnym miejscem Pałacu Kultury i Nauki w dynamicznie zmieniającej się przestrzeni śródmieścia naszej stolicy. Nie można chaotyczną wysoką zabudową niemal jak „czapką niewidką” bezkrytycznie przykrywać jeden z ważniejszych materialnych symboli skomplikowanej historii naszego kraju. Z tego powodu spojrzałem na Pałac Kultury i Nauki z perspektywy owych wieżowców oraz w kilku przypadkach surrealistycznego wtopienia jego fragmentów w ich bryły. Jest to wyraz mojej dezaprobaty dla kompletnego braku właściwych relacji miedzy Pałacem Kultury i Nauki i współczesną zabudową śródmieścia Warszawy. Bo jak byśmy nie oceniali intencji powstania Pałacu Kultury i Nauki to jak na razie obiekt ten istnieje. Można zaryzykować stwierdzenie, że tylko dojrzałe społeczeństwa potrafią we właściwy sposób ustosunkować się do własnych doświadczeń historycznych aby z tych zdarzeń wysnuć zarówno przestrogę jak i naukę dla następców. Obecny stan przestrzenny centrum Warszawy sugeruje, moim zdaniem, chęć obejścia bokiem naszej przeszłość i uchylenia się od jej rzetelnej oceny. We właściwym rozliczeniu się z przeszłością pomocne mogą być nie tylko badania historyczne, literatura czy politologia ale również architektura i urbanistyka.

dr hab. inż. arch. Waldemar Marzęcki, prof.UZ
Uniwersytet Zielonogórski
Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Instytut Architektury i Urbanistyki
Pracownia Projektowania Urbanistycznego i Planowania Przestrzennego

 

 

dr hab. inż. arch. Waldemar Marzęcki, prof.UZ
Uniwersytet Zielonogórski
Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Instytut Architektury i Urbanistyki
Pracownia Projektowania Urbanistycznego i Planowania Przestrzennego

Biogram: plik PDF
W latach 1970-1974 współpracował z Szczecińskim Ośrodkiem Telewizji Polskiej. W 1989 skończył trzyletni staż w Gdańsku i został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 90. ponownie współpracował z Szczecińskim Ośrodkiem Telewizji Polskiej przygotowując liczne czołówki komputerowe programów telewizyjnych o zasięgu regionalnym i krajowym. Współpracował również z telewizją prywatną, gdzie wykorzystując animacje komputerowe, opracował program poświęcony w całości problemom urbanistyki szczecińskiej. W latach 2002-2005 pełnił funkcję prezesa Okręgu Szczecińskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 2009 - 2014 w ramach własnej fundacji naukowej SFERA prowadził zajęcia z forografii w ramach cykly: „Jesienna Szkoła Fotografii” , „Zimowa Szkoła Fotografii” i „Wiosenna Szkoły Fotografii” Jako członek ZPAF przygotował blisko 50 wystaw fotograficznych prezentowanych w Austrii, Danii, Francji, Holandii, Niemczech, Polsce, Portugalii, Szwecji i Włoszech. Początkowo szczególne miejsce zajmowały w nich pokazy z wykorzystaniem projekcji slajdów na kilku rzutnikach (diaporam). Obecnie wystawom towarzyszą pokazy multimedialne z użyciem grafiki i animacji komputerowej, pantomimy i muzyki. Jest współautorem fotograficznej scenografii teatralnej do inscenizacji Czarodziejskiego Fletu wystawianego w Teatrze Polskim w Szczecinie, oraz prezentacji multimedialnej do sztuki „Nokturn dla Pani Tilebein” przygotowanej przez Teatr Kameralny w Szczecinie. W latach 2014-2018 wykładał na I i II semestrze fotografię w Katedrze Sztuk Wizualnych w Szczecinie.

Wieloletni pracownik  WBA ZUT w Szczecinie, od 2023 związany z Instytutem Architektury i Urbanistyki, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Organizatorzy wystawy: Instytut Architektury i Urbanistyki
Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UZ
Galeria Instytutu Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego

Pracownia Projektowania Urbanistycznego i Planowania Przestrzennego IAiU WBAiIŚ UZ
Pracownia Architektury Mieszkaniowej i Usługowej IAiU WBAiIŚ UZ
Współpraca: Koło Naukowe „Architektura w Przestrzeni Zrównoważonej”

Komitet Organizacyjny Wystawy:
dr inż. arch. Justyna Juchimiuk, dr inż. arch. Piotr Sobierajewicz, mgr inż. arch. Michał Golański

rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18